Tento čas je věnován k návštěvě hrobů, kde lidé uctít památku zesnulých a budou vzpomínat na své nejbližší.
To s sebou nese také větší aktivitu zlodějů, kteří se neštítí v tomto čase kráct v podstatě cokoliv, a to od obyčejných květin, přes nehořící svíčky až po kovové části na hrobech. Taktéž se pokouší dostat do zaparkovaných vozidel návštěvníků.
Nejhoší na tom je skutečnost, že se kradou i samotné urny s popelem. V tomto případě se jedná především o nedozírnou morální škodu.
V tento čas se posiluje hlídková činnost, kterou zajištují jak policisté v civilu , tak uniformovaní strážníci městské policie. Toto je obohaceno o kamerový systém a také právě o fotopasti, které se nesmírně osvědčily v terénu.
Po jejich instalaci došlo v rizikových lokalitách skutečně k pozitivním výsledkům a snížení počtu trestních činů. Fotopasti se významným způsobem podíl na zabezpečnení a také umožní identifikovat značnou část zlodějů, což pomůže policii při jejich práci.
Fotopasti dnes využívají na mnoha místech, kromě velkých měst už také i menší města a obce.
Cílem je primárně odradit lidi od takovéhoto jednání, ale také nezvané návštěvníky odhalit a zachytit.
Policisté a strážnici se v tomto období zaměřují na zvýšené namátkové fyzické kontroly hřbitovů a přilehlých prostranství jako jsou např. parkoviště apod.
Policisté také opakovaně nabádají občany, aby si nenechávali ve svých motorových vozidlech různé cenné věci. Dušičky, jak je známo, patří pro zloděje mezi nejúrodnější dny v roce.
Jejich instalace nesouvisí jen s obdobím dušiček a krádeží, ale také se čím dál časteji hřbitovy vybavují proti útokům vandalů, kteří se neštítí morálně pošlapat památku zemřelých tím, že fyzicky poškodí nebo poničí celé hroby.
Fotopasti fungují minimálně jako prevence proti nejrůznějším útokům a představují vlastně takový vykřičník pro lidi, kteří mají potřebu nejrůzněji škodit v okolí.